top of page

Tohum  Muhafaza Odası  -40°C ~ +60°C                                                          Tam Kontrollü    Isı  - Nem - Hava Akış Hızı - Co2 - Aydınlatma  - Streil Hava Sirkülasyonu Sistemleri

Tohum gen bankaları tohumların uygun koşullarda uzun süre muhafaza edildiği yerlerdir. Günümüzde tarımsal üretimi arttırmak, yeni çeşitler geliştirmek üzere gen havuzlarını genişletmek, kaybolma tehlikesi altındaki türleri korumak amacıyla genetik kaynakların toplanması, muhafazası ve kullanımı giderek önemi artan konulardır. Türkiye de  genetik kaynaklar açısından zengin ülkelerden biri olarak, bu genetik çeşitliliği korumak ve kullanımını sağlamak üzere tüm dünyayla birlikte bir dizi önlem almaktadır. Genetik kaynakların korunması, canlının doğal yaşam alanında korunması (in situ) ve doğal yaşam alanı dışında (ex situ) olmak üzere birbirini tamamlayan iki yaklaşım bulunmaktadır. Milli parklar, tabiatı koruma alanları gibi doğal yaşam alanlarında korumanın yanı sıra, doğal yaşam alanları dışında genetik kaynakların en önemli koruma yöntemlerinden biri tohum gen bankalarıdır. 

Sıcaklığa hassas ve soğuk ortamda saklanması gereken Tohumlar, ilaçlar, aşılar, farmakolojik ve tıbbi ürünler iyi bir sıcaklık dağılımı ve kararlığı sağlayamayan sıradan buzdolaplarında saklanmamalıdır. En iyi saklama koşullarını sağlamak amacıyla, kit saklama odalarımızın hücre iç tasarımı  opsiyonel olarak paslanmaz çelikten imal edilir ve yüksek yoğunluklu poliüretan yalıtım malzemesi ile desteklenir. Çok iyi düzeyde sıcaklık dağılımı ve kararlılığı sağlayan güçlü soğutma sistemi, aynı zamanda kapının açılıp kapanmasından sonraki toparlanma sürelerini de azaltarak en iyi saklama koşullarının korunmasına yardımcı olur. 

Sıcaklık Ayar Aralığı -40°C / +60°C,  Sıcaklık Ayar ve Gösterge Hassasiyeti 0,1°C, Sıcaklık Dağılımı ±0,5°C,      %10 - %98 Nem aralığında çalışan odalarımızın; sıcaklık – kapı açık ve elektrik kesintisi alarm tanımlamaları mevcuttur. Odalarımızda yüksek teknoloji pratik kullanım özellikleri ile bir araya getirilmiştir. Hacim  içeriğinin kapı açılmadan dışarıdan gözlenmesini sağlayan üç katmanlı kapı camının buğulanmayan iç yüzeyi görüş kalitesini iyileştirirken, dış yüzey ise UV ışınlarının içeri sızmasını engellemektedir. Buton kontrollü dahili ışıklandırma dolap içeriğinin daha rahat takibine imkân tanır. 

Odalarımızda sıcaklık verilerini bir saatlik kayıt aralıklarıyla sayısal ve grafik olarak on yıl süre ile saklayabilen Opik 16 destekli iklimlabClimate veri kontrol yazılımı kontrol sistemi kullanılmaktadır. Opsiyonel olarak sunulan iklimlabClimate veri kontrol ve kayıt yazılımı sayesinde,  internet üzerinden uzak erişim sağlanmıştır. Saklanan numunelerin güvenliğini en üst düzeyde tutan görsel  ve işitsel alarm sisteminin yanı sıra opsiyonel olarak  uzak alarm sistemi de kullanılabilir. Opsiyonel olarak sunulan  alarm modülü ile ilgili İklimlab servis personeli dahil önceden belirlenen kişilere acil durum mesajı göndermek mümkündür. Herhangi bir alarm ya da arıza durumunda belirlenen e-posta adreslerine e-posta gönderebilme özelliği standart olarak sunulmaktadır. Alarm sistemi sürekli şarj edilen akü sistemi beslenmektedir ve elektrik kesintilerinden etkilenmemektedir. USB port üzerinden sıcaklık ve zaman verileri programlanabilen zaman aralıkları ile taşınabilir belleğe kaydedilebilir.

İstenildiğinde oda içerisinde arzu edilen yerlere konuşlandırılabilen adetlerini kullanıcının belirleyeceği  harici sıcaklık hissedicisi (Pt 100) ile odadan ve numuneden sıcaklık ölçümü yapılabilmektedir.

689ac54c-551b-4605-b528-790a42ff1050.jpg
5a6d47df-d3ee-41a4-9cd7-a01884fd2739.jpg
a63acdf4-39de-418f-b07f-2cb7f8fb8dc0.jpg
bottom of page