top of page

Nemlendirme & KurutmaSistemi

Işıklandırma ve ısıtma-soğutma sistemleri gibi, nemlendirme sistemide iklim odalarının olmazsa olmazlarındandır. İklim odalarının atmosfer şartlarının küçük bir uygulama alanı olduğunu düşünürsek, Kalite kontrol, kararlılık, yaşlandırma, koşullandırılmış şartlarda depolama ve saklama, raf ömrü, araştırma/geliştirme, kararlılık, yapay yaşlandırma gibi test çalışmalarında ortamındaki nem dengesinin stabilitesi oldukça önem kazanmaktadır.

 

Aynı zamanda Ortamdaki nem oranının düşük olması canlı, bitki ve bitki toprağının kurumasına, neden olacağı gibi,nem miktarının fazla olması da muhtemel hastalıklara neden olacaktır.Çalışma alanının nem oranındaki dengesizlik, numune test çalışmalarında sonuçların doğruluk oranını doğrudan etkilemektedir.

 

Mikroişlemci kontrol sistemi ile ana kontrol panosu üzerinden kumanda edilen nemlendirme sistemi %10 - %95 değerleri arasında %1 ayar aralığında setlenebilir. Standart modellerimizde, Oda içerisindeki nem miktarı set değerinin altına  düştüğünde test alanına  mikronize Su buharı otomatik olarak verilerek içerinin nem miktarı istenilen seviyeye yükseltilir. Fazla nem oluşması durumunda ise kurutma sistemi adını verdiğimiz  nem alma ünitesi devreye girerek ortamın nemini istenen seviyeye indirmektedir.

 

Farklı ebat ve nemlendirme sistemi seçenekleri ile çalışma alanı ebatı ne olursa olsun, sıcaklık nem diyagram limitleri içerisinde nem dengesini  stabil tutabilmekte ve maximum  ± % 5 salınımla çalıştırmaktayız.

Sistemlerimizde; Serbest su dolaşımı ile nemlendirme, su püskürtme yöntemi ile nemlendirme, su  buharı ile nemlendirme gibi seçeneklerden, ilgili çalışma şartlarına en uygun olan yöntem esas alınarak nemlendirme sistemi uygulanmaktadır.

bottom of page