top of page

Isıtma & Soğutma Sistemi

İklimlendirme odalarında bitkilerin tohum,çimlenme,sürgün verme,çiçeklenme,meyve ve büyüme zamanlarında sıcaklık istekleri ve  iklim şartalarına adaptasyonları son derece farklılıklar gösterir.Aynı durum numune test çalışmaları içinde geçerlidir.

İklim odalarımızda ısı ayarlamaları -40°C ile  +150°C arasında 0,1°C ayar aralığında yapılabilmektedir. ± 1,5 °C hassasiyetle ve sıcaklık dağılımı ile  çalışmakta olan sistem,ısıtma ve soğutma fan sirkülasyon yöntemi ile ısıyı odanın bütün alanına homojen olarak dağıtmaktadır.

 

Isıtma sistemi;

Ana kumanda kontrol panosu üzerinden kontorl edilir.Ayar ve okuma hassasiyeti 0,1 derece,sıcaklık çalışma ayar aralığı ortam sıcaklığı + 150 °C dir. 1500-2000Watt, gaz genleşmeli emniyet termostat güvenliği olan, Anti frost fonksiyonlu,tek noktadan sabit veya  taşınabilir özellikte ısıtıcılar kullanılmaktadır. Fan sirkülasyon sistemi sayesinde sıcaklık dağılımı odanın bütün alanlarına homojen olarak uygulanmakta olup,sıcaklık dağılımı ± 1,5  °C dir.

 

Soğutma sistemi;

Ana kumanda kontrol panosu üzerinden kontrol edilir. Ayar ve okuma hassasiyeti 0,1 °C soğutma  çalışma ayar aralığı ortam sıcaklığı -40 °C dir.Klasik Soğutma Çevrim Şemasında olduğu gibi iç ünite ve dış ünite olarak gruplandırılır.Dış ünite Oda ölçüleri baz alınarak seçilmiş olan soğutma motoru ve koruyucu panelden oluşur.İç ünite,Kondansör (Yoğuşturucu)  Genişleme Vanası (Kısılma Vanası olarak da rastlanabilir) Evaporatör (Buharlaştırıcı) malzemelerinden oluşur.İç ünite mevcut oda içerisinde çalışmayı ve hava akışını engellemeyecek bir bölgeye(genelikle tavan kısmına) monte edilir.

Bu uygulamalarda, ısının yüksek sıcaklıktaki kaynaktan, düşük sıcaklıktaki ortama yollanması ile yaşam ve çalışma alanları soğutulur. Isı normalde yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru hareket etmektedir. Bu yüzden yapılan uygulamalarda yalıtımın önemi çok büyüktür. Bu nedenle düşük ısı iletim katsayısına sahip yalıtım malzemeleri kullanılır. Günümüz sistemlerinde sıkça kullanılanların başında Poliüretan gelir. Yalıtım, soğutulmuş alandaki düşük sıcaklığı korumak ve düşük sıcaklığa ulaşmak için gerekli enerji ve gücü düşürmek için kullanılır.


​ 

bottom of page