top of page

Bitki Ve Canlı Yetiştirme Odası

Tam Kontrollü Isı  - Nem - Hava Akış Hızı - Co2 - Aydınlatma  - Streil Hava Sirkülasyonu Sistemleri

İklimlendirme odaları,simülasyon ortamında her türlü bitki  ve canlının yetiştirilebildiği,numuneler üzerinde deney, test, araştırma, uygulama v.b. çalışmalar gerçekleştirebilen,atmosfer şartlarının oluşturulduğu mekanlardır.

Gece ve gündüz için ayrı ayrı en düşük - 40°C, en yüksek   +80 °C arasında, ± 0,5 °C hassasiyetle çalışma şartlarına en uygun sıcaklık değeri  set edilerek sıcaklık ayarı yapılabilen ve 1 dakika aralıklarla 99 saate kadar çalışma süresi   değeri girerek zamanlı çalışma seçeneğine imkan veren odalarda,tımer off konumu ile zamansız yani sürekli aynı sıcaklık ayarı ile çalışma gerçekleştirilebilir. Mikroişlemci kontrol sistemindeki gündüz için ayrı sıcaklık ve ışık şiddeti,gece için ayrı sıcaklık ve ışık şiddeti seçenekleri ile gerçek zamana bağlı olarak gece ve gündüz için ayrı çalışma şartları oluşturularak,hergün aynı döngünün otomatik olarak tekrarlanması ile süreli tekrarlı  çalışma imkanıda sağlanır.

Nem çalışma aralığının  %10-%98 değerleri arasında  olmasına olanak sağlayan odalar, %5  nem hassasiyeti ile çalışabilir şekilde tasarlanmıştır. Otomatik kontrollü mikroişlemci kontrol sistemi,sıcaklık ve nem değerlerinin  set etmiş olduğunuz değerin altına düşmemesini ve üstüne çıkmamasını sağlar.

Standart olarak katlı raf sistemi şeklinde dizayn edilen odalarda;

Raf sistemi, odanın kullanım amacı ve kullanıcının özel istekleri doğrultusunda

ölçülendirilerek , yüksekliği ayarlanabilir özellikte imal edilir.

Raf malzeme yapısı standart olarak Epoksi - polyester boyalı paslanmaz çeliktir. Raf yüzey yapısı yine kullanıcının isteği ve kullanım amacı göz önünde bulundurularak değişkenlik gösterebilir.

Aydınlatma sistemi,her bir rafın üzerinde yüksekliği ayarlanabilir lamba üniteleri vasıtası ile çalışır.Ünitelere 2/16 adet arasında çalışma şartları ve ortam koşulları değerlendirilerek seçilen   standart fluerasan lamba monte edilebileceği gibi, isteğe bağlı olarak led veya daha farklı lamba alternatifleride uygulanabilir. Bitkilerle yapılalabilecek hertürlü çalışmanın birinci adımı olan bitki yetiştirilmesinde ve numune test çalışmaları için ihtiyaç duyulan kontrollü koşullarda hizmet veren bu odalar; bitki fizyolojisi, ekoloji, ekofizyoloji, bitki büyüme ve gelişmesi, bitki metabolizması, bitki biyoteknolojisi,numune klimatik test araştırma ve geliştirme  gibi çok yönlü çalışma disiplinleri nde rutin olarak kullanılmaktadır.

Elektronik Kontrol Panosu üzerinden;

Ortam sıcaklığı – set edilen sıcaklık – ortam nem değeri – set edilen nem değeri – kapı açık/kapalı  durumu – aydınlatma grubu – gece aktif – gündüz aktif – kurutma - alarm  - Hava Akış Hızı - Co2 durumları izlenebilmekte ve Kontrol Edilmektedir.

iklim odası
çimlendirme odası
iklim odası
bottom of page